W procesie tworzenia przy pomocy kucia i podstawowych narzędzi, metal otrzymuje niezbędny kształt zgodnie z wcześniej zaprojektowanymi szkicami. Istnieją dwa rodzaje kucia metali: na gorąco (ręcznie) i na zimno (maszynowo). Do każdego z nich używane są specjalne narzędzia do kucia.
Kucie na gorąco – jak wygląda?
Kucie na gorąco wymaga podgrzania metalu, aby stał się miękki i plastyczny. W tej formie łatwiej mu nadać piękny elastyczny kształt. Podstawowymi narzędziami w tym przypadku będą:
- Młot.
- Szczypce i obcęgi.
- Kowadło,
Młot nadaje produktowi niezbędny kształt. Mogą różnić się kształtem i wagą. Najczęściej używa się młotka z zaokrągloną główką – cylindryczną stalową główką lub ciężkiego młota kowalskiego. Rękojeści tych narzędzi są zwykle wykonane z drewna. Szczypce służą do mocowania gorącego żelaza. Narzędzia do kucia mają różne kształty i rozmiary.
Praca w kuźni – jak wygląda?
Kuźnia służy do podgrzewania przedmiotów obrabianych. Składa się z paleniska węglowego i dźwigni, która łączy się z miechami. Kucie przebiega w ten sposób, że kowal, obracając dźwignię, dostarcza powietrze pod ciśnieniem do komory roboczej i rozpala ogień. Półfabrykaty żelaza są układane na wierzchu węgla i szybko się nagrzewają. W kuźniach instalowane są okapy, które usuwają dym i pył powstający podczas obróbki żelaza.